WebGL

Bir süredir WebGL ile ilgileniyorum. WebGL & Html5 canvaslarını kullanarak bir çalışmam var. Şu adresten ulaşabilirsiniz.

webgl
http://enginmercan.com/webgl

Aslında çok eskiden yaptığım bir flash çalışmasının WebGL ile tekrar yapılmış hali. 3D bir uzay ortamı yaratıyorum ve blog contentini bu ortamda paylaşmayı amaçlıyorum.

Grafikler genel olarak WebGL ile yapıldı, ama GUI gibi şeyleri WebGL in önünde bulunan bir canvas ile çiziyorum. Mesela mor scroll bar canvas üzerinde, ünlemlerdir video gezegenlerinin play tuşudur vs hep yine canvas ile çizilmekte. Buradaki amacım webgl in bu şekilde high level çizimler için yetersiz bulmam.

Ayrıca web content i göstermek istediğim zaman da webgl in altında kalan bir div i kullanıyorum. Mesela boş beyaz gezegenlere tıklayınca linux fortune dosyalarında bir quote gösteriyor, bu quote aslında 3d grafiklerin altında kalan bir div içine konuluyor ve beyaz gezegenin ortasını oyarak altını göstermiş oluyorum 😀 Ayrıca video gezegenlerinde de video lar bu şekilde oynatılıyor.

Bir kaç ufak eklentiden sonra blog contentini oraya taşımaya başlayacağım. Kullanışlı olmayacak ama güzel olacak diye umuyorum 😀