shultays.com

shultays.com

Bir yıl kadar önce yaptığım, 3D grafik olayına giriş yaptığım kişisel web sitem. Hazırlık-1.sınıf zamanlarında AS2 olarak başlamıştım, daha sonra AS3 kullanmaya başladım. Asıl amacım flashta 3D site yapmak değilde bir 3D grafik motoru yazmak idi, bu yüzden hiç bir hazır kütüphane kullanmadım. AS2 hali hala duruyor, ama resimler eksik, mesela ortada bir küp vardı o görünmüyor, kenarda bir Otostopçunun Galaksi Rehberi vardı, hatta kapağı bile açılıyordu (vay be)

Pek kullanıcı dostu değil, zaten öyle olması için de tasarlanmadı =p Aslında aklımda göze güzel gelebilecek bir menü sistemi var ama hep üşeniyorum. Uzun süredir de flash kullanmadım, o yüzden de biraz çekinme var. Hem zaten zaman da yok =D

WASD tuşları ile kamera aşağı yukarı hareket ediyor. İleri gitmek için RF tuşlarını kullanarak ileri geri gidebilirsiniz. QE ekranı çevirir. Ayrıca farenin sol tuşunu basılı tutarakta kamerayı döndürebilirsiniz.

Renkli ve ünlemli gezegenler aslında bizim linklerimiz oluyor, onlara tıklayınca gezegene gidiyoruz ve onunla alakalı flash yükleniyor. Beyaz gezegenler de boş gezegenler, yanlarına gidebiliyorsunuz ama bir şey açmıyorlar.

Hayalimdeki proje evrende kişilere belirli bölgeler vermek, o bölgelerde kendi gezegenlerini oluşturmalarını sağlamak idi. Siz evrende gezinerek aslında siteler arasında geziniyor gibi olacaktınız. Lakin bir süre sonra artık sıkmaya başladı ve bitirilmemiş projeler arasında yerini aldı. Bir diğeride bu mesela. Multiplayer bir savaşlı yarışlı oyun yapayım dedim ama görebileceğiniz o daha başlarda yalan oldu =)